תואר שלישי בבלשנות

תחומי התמחות

חטיבת הבלשנות במחלקה לבלשנות וספרות אנגלית מציעה מגוון רחב של תחומי התמחות, הן בבלשנות תיאורטית והן בבלשנות יישומית. בין תחומי ההתמחות שבהם יכול סטודנט לתואר שלישי יכול לבחור: סמנטיקה פורמלית, תחביר, מורפולוגיה, פונולוגיה, ממשק תחביר-סמנטיקה, פסיכובלשנות, רכישת שפה ראשונה או שניה, דו-לשוניות, נוירובלשנות, וחקר יכולת הקריאה ורכישתה. תוכנית הלימודים של כל סטודנט נקבעת על-ידי הסטודנט עצמו והמנחה. ניתן לבחור בהתמחות בתחום אחד או בשילוב בין מספר תחומים, כולל תחומים המשיקים לבלשנות, כגון מדעי המוח, פסיכולוגיה, הפרעות בתקשורת או חינוך. המחקר במחלקה הוא מחקר בבלשנות כללית; כל סטודנט רשאי לבחור את השפה או השפות שבהן יתמקד המחקר שלו.

מסלולי לימודים לתואר שלישי

המחלקה מציעה שלושה מסלולים לתואר שלישי:

  • תואר שלישי רגיל: לסטודנטים בעלי תואר שני בבלשנות במסלול עם תזה
  • תואר שלישי ישיר: לסטודנטים שסיימו תואר ראשון בבלשנות בהצטיינות יתרה
  • תואר שני-שלישי משולב: לסטודנטים מצטיינים לתואר שני אשר הגישו את הצעת המחקר לתזה ואשר המנחה והועדה לתלמידי מחקר במחלקה סבורים שרמת ההצעה מצדיקה מעבר למסלול ישיר לתואר שלישי

קבלה ללימודים ללא תואר קודם בבלשנות

סטודנטים שלימודיהם הקודמים הם בתחומים אחרים, כגון פסיכולוגיה, מדעי המחשב, חינוך או פילוסופיה יכולים להגיש את מועמדותם ללימודים במחלקה. סטודנט שהתקבל ללימודי בלשנות על סמך לימודים מתחומים אחרים יידרש לרוב להשתתף במספר קורסי השלמה.

ייעוץ והכוונה

בכל שאלה הנוגעת ללימודי התואר השלישי, ניתן לפנות למרכז לימודי תואר שלישי בבלשנות, ד"ר ליאור לקס. מועמדים אשר יודעים מראש מה תחום ההתמחות שבו הם מעוניינים יכולים גם לפנות ישירות לאחד מחברי הסגל במחלקה העוסקים בתחום זה.

מידע מפורט יותר על התוכנית לתואר שלישי בבלשנות ניתן למצוא בגרסה האנגלית של האתר.