אודות לימודי הבלשנות

סקירה

מטרת הלימודים בתחום הבלשנות במחלקה היא לתת לסטודנטים כלים לניתוח ולמחקר בתחום הבלשנות המודרנית, תוך שימת דגש על הבנת טבעה של שפה אנושית כמרכיב מרכזי של היכולת הקוגניטיבית האנושית. בכל רמות הלימוד (תואר ראשון, שני ושלישי) מוצעים במחלקה גם קורסים בנושאים תיאורטיים (כגון תחביר, סמנטיקה, פונולוגיה ומורפולוגיה) וגם קורסים בתחומים אקספרימנטליים ויישומיים של הבלשנות (כגון פסיכובלשנות, נוירובלשנות, לקויות שפה וכו'). אנו מעודדים עבודות מחקר של סטודנטים (סמינריונים, עבודות תזה ודוקטורט) המשלבות בין תיאוריה לניסוי או כאלה המשתמשות בידע תיאורטי בהקשר יישומי.

בלשנות, אנגלית, או בלשנות אנגלית?

בעבר, שם המחלקה היה "המחלקה לאנגלית", והתכנית שלנו לתואר ראשון נקראת "אנגלית - בלשנות"; שם המחלקה שונה בשנת 2014 ל"המחלקה לבלשנות וספרות אנגלית" על מנת לחדד ולהבהיר מהם התחומים שבהם אנו עוסקים (ובאילו תחומים איננו עוסקים). בחטיבת לימודי בלשנות, עיסוקנו הוא בשפה אנושית -- כל שפה אנושית, ולא רק אנגלית. משמעות הדבר היא שהקורסים והמחקר במחלקתנו עוסקים במבנה השפה ובשימוש בה באופן שהינו רלוונטי ומועיל לניתוח של כל שפה שבה אתם עשויים להתעניין: אנגלית, עברית, ערבית, רוסית, אמהרית או כל שפה אחרת. באופן כללי, לא מוצעים במחלקה קורסים אשר מתמקדים אך ורק באנגלית: אנו לא מלמדים דקדוק של השפה האנגלית, היסטוריה של השפה האנגלית, אנגלית כשפה זרה, וכד'.

יחד עם זאת, חלק ניכר מתלמידי המחלקה הינם, או שהם שואפים להיות, מורים לאנגלית. אנו מאמינים שלימוד הכלים והתובנות של הבלשנות המודרנית מהווה הכנה יוצאת מן הכלל לעבודה כמורים (טובים יותר) לשפות, והדבר נכון עבור כל שפה שאותה תרצו ללמד. הבלשנות מספקת לנו כלים שבאמצעותם ניתן לראות, להבין ולנתח את הדפוסים שנמצאים בכל שפה, ומורה לשפות אשר רכש רקע מעמיק בבלשנות יכול להבין (וללמד) טוב יותר למה יש לשפה חלק מהמאפיינים שלעתים נלמדים כרשימות שרירותיות של עובדות שעל התלמיד לשנן. מעבר ללימודי הבלשנות, סטודנטים אשר שואפים לעבוד כמורים יכולים להרשם למסלול ללימודי תעודת הוראה בביה"ס לחינוך; זוהי תכנית נפרדת שאינה חלק מלימודי הבלשנות במחלקה.

מעבר לכך, למרות שאיננו מלמדים אנגלית, אנו מלמדים ועובדים באנגלית: הקורסים, הסמינריונים, הבחינות, מטלות הקריאה וכתיבת העבודות נעשים כולם באנגלית. דבר זה מספק לסטודנטים הזדמנות לשפר את כישורי האנגלית שלהם דרך שימוש ותירגול יומיומי לאורך כל שנות הלימודים. כמו כן, העובדה שהלימודים במחלקה נערכים באנגלית מאפשרת לסטודנטים ששפת האם שלהם איננה עברית ללמוד במחלקה ללא צורך בהסדרים מיוחדים; המחלקה מקדמת בברכה סטודנטים בינלאומיים מכל מקום בעולם.

בלשנות ותחומים אחרים

שפה הינה מרכיב מרכזי במגוון רחב של תהליכים ופעילויות כמעט בכל רובד של חיינו, ואנשים רבים מפתחים עניין בבלשנות רק אחרי שלמדו או עבדו בתחום שונה. תכניות הלימוד שלנו לתואר שני ושלישי תוכננו כך שגם סטודנטים שהתואר הראשון שלהם היה בתחום אחר ולא בבלשנות יוכלו להשתלב במחלקה ללא צורך בהשלמת תואר ראשון מלא בבלשנות. מידע נוסף בדבר תנאי הקבלה ניתן למצוא בדפים המוקדשים לתואר שני ולתואר שלישי.